PUBLIKOVÁNO DNE 9. 3. 2020
Stává se vám, že se svými měsíčními příjmy vycházíte jen tak tak? Že žijete od výplaty k výplatě? Nemáte peníze navíc a ze všech stran slyšíte, jak je důležité vytvářet si finanční rezervy na horší časy? Ty horší časy přišly právě teď. Nečekaně, neplánovaně. Vkradly se do našich domovů, do našeho podnikání a i do našeho klidného spánku. Internet nás sice zaplavil všemi možnými slevami, radami, kurzy a výzvami, jak to všechno zvládnout a ustát beze stresu, ale na toto jsme zůstali sami. Tady musíme začít jak se říká "od podlahy".
Zavřete se v klidu do nerušené místnosti a vezměte do ruky tužku, papír a kalkulačku. Nepište do počítače ani do mobilu. Pište skutečně na papír. Později si všechny údaje přepíše tam, kam budete potřebovat a kde se vám s nimi bude nejlépe pracovat. Ptáte se proč? Z psychologického hlediska se část vaší mysli může ubírat jiným směrem a tříštit tak vaši pozornost (technická příprava, velikost písma, grafika, uložení do počítače, zálohování apod.).
Při psaní prociťujte enegii každého čísla, které na papír napíšete.
Sepište si všechny vaše příjmy, všechen váš majetek. Všechny běžné a spořicí účty. Investiční účty, šuplíky, zásuvky, prasátka, kapsy nebo odkládací poličky. Nezapomeňte ani na peníze, které jste půjčili přátelům, rodičům nebo dětem.
Totéž udělejte se všemi vašimi mínusy. Sepište všechny peníze, které dlužíte bankám, úvěrovým a lesingovým společnostem, přátelům, rodičům nebo dětem. Nezapomeňte na kreditní karty a kontokorenty.
Sepište všechny vaše zdroje měsíčních příjmů. Sezónní příjmy, bonusy, roční nebo kvartální prémie si přepočítejte na měsíční frekvenci.
Projděte všechny měsíční výdaje a postupně si je sepište. Začněte tím, co platíte každý měsíc pravidelně, například nájem, inkaso, internet, leasing, telefon.
Dále pak všechny ostatní proměnlivé výdaje např. jídlo, pohonné hmoty, bytové doplňky, kino, divadlo, restaurace, prací prostředky apod.
Nezapomeňte na roční platby a mimořádné výdaje. Sepište si, kolik platíte, za co konkrétně platíte a v kterém měsíci roční výdaje platíte.
Nesnažte se v tuto chvíli výdaje usměrňovat, prostě jen zapisujte!
Buďte k sobě poctiví a pravdiví. Jenom tak se doberete opravdového čísla.
Rozdělte každý jednotlivý výdaj na „zbytný“ a "nezbytný“. Nezbytný znamená, že se bez něj v žádném případě neobejdete. Zbytný výdaj je ten, který můžu odložit na později nebo tu věc momentálně nekoupit.
Snažte se na nic nezapomenout. Můžete doplňovat i později. Postupně si budete vzpomínat a zapisovat další a další výdaje.
TIP č. 1.
Pokud vám vyjde mezi příjmy a výdaji nula nebo plusové znaménko, pak je váš rozpočet vyrovnaný nebo plusový. Znamená to, že ze svých příjmů dokážete platit veškeré vaše náklady. V tuto chvíli se můžete soustředit na to, abyste si začali vytvářet finanční rezervu.
TIP č. 2.
Pokud máte výsledek blízký nule nebo mínus, zamyslete se nad výdaji, které můžete v současné době vynechat úplně nebo je alespoň zmírnit nebo oddálit, než se život vrátí do starých kolejí.
V tuto chvíli se můžete soustředit na to, abyste tutu těžkou dobu překonali a udrželi výdaje pod kontrolou, abyste si nemuseli půjčovat rychlé (drahé) peníze.
TIP č. 3
Pokud máte výsledek ve výrazném mínusu, je potřeba se věnovat převážně nezbytným životním výdajům a těm dát absolutní přednost před ostatními výdaji. U ostatních co nejvíce odložit spotřebu na později. Pokud nezvládáte platit hypotéku, spojte se ihned se svojí bankou, která již má připravený krizový plán. Pokud nezvládáte platit životní pojištění, spojte se ihned s pojišťovnou a domluvte se na splátkovém kalendáři nebo platebních prázdninách, pokud to vaše pojišťovna umožňuje. Pokud nezvládáte platit leasing na auto, spojte se ihned s leasingovou společností a domluvte se, jak situaci řešit.
Všechno se dá řešit! Pokud potřebujete poradit, napište mně. Jsem tady pro vás.
Důležité info .....
KOMUNIKUJTE!
DOMLUVTE SE S BANKAMI A POJIŠŤOVNAMI NA INDIVIDUÁLNÍCH PODMÍNKÁCH.
© Ludmila Slezáková 2024 | Ochrana osobních údajů