INVESTIČNÍ DESATERO ANEB BEZ INVESTIČNÍHO PLÁNU ANI RÁNU!

PUBLIKOVÁNO DNE 26. 2. 2022

INVESTIČNÍ DESATERO ANEB BEZ INVESTIČNÍHO PLÁNU ANI RÁNU!

Poptávka po investicích roste! Zodpovědní klienti se chtějí dozvědět co nejvíce informací, než se pustí do "ostrého investičního provozu". Zejména u mladých lidí zaznamenávám silnou touhu investiční účasti nejen v dluhopisech, komoditách nebo akciích, ale své místo u nich nepochybně mají i investice do kryptoměn. Lidé mají stále větší touhu investovat sami na vlastní triko nebo za pomoci robotických platforem. 

 

NA CO BYSTE SE MĚLI ZAMĚŘIT, NEŽ ZAČNETE INVESTOVAT?  

Především byste měli být na investování připraveni. Mít alespoň základní znalosti o tom, do čeho vaše peníze vkládáte nebo kdo a jak bude s vašimi penězi hospodařit. Vědět o tom, že investice může být riziková a také ta rizika znát. A co je víc než důležité - měli byste se při investování cítit dobře. Být v souladu sami se sebou. To, že váš kamarád či kamarádka již investuje a vy ne, není vůbec špatně. Váš čas přijde, až bude ten správný čas. Můžete se do začátku řídit tímto investičním desaterem a pamatujte si: "BEZ INVESTIČNÍHO PLÁNU ANI RÁNU!"

 

INVESTIČNÍ DESATERO
 

1) Udělejte si dokonalý pořádek ve svých příjmech a výdajích

Spočítejte si všechny vaše peníze. Všechen majetek, který máte a také mějte přesný přehled o tom kolik, komu a za jaký úrok dlužíte. Zpracujte si podrobný osobní nebo rodinný rozpočet. Mějte dokonalý přehled o svých příjmech a výdajích. Nejenom o měsíčních výdajích, ale nezapomeňte na roční a plánované výdaje.

 

2) Vytvořte si krátkodobou finanční rezervu  

Finanční rezerva, aby mohla být nazývána skutečnou finanční rezervou, která vás podrží při jakékoliv finanční turbulenci, by měla být ve výši minimálně 6 měsíčních "nezbytných" výdajů. Ne příjmů, ale výdajů. Nezbytné výdaje (to jsou výdaje, bez kterých se skutečně neobejdete ani jeden měsíc) zjistíte při tvorbě rodinného rozpočtu. 

 

3) Zjistěte, jaký jste typ investora  

Investorský typ se vyhodnocuje z tzv. "Investičního dotazníku", se kterým vám pomůže každý finanční poradce, investiční specialista. Výsledek dotazníku vám napoví, kterým směrem se vydat. Která investice by pro vás mohla být vhodná a nebo které byste se měli velkým obloukem vyhnout.   

 

4) Definujte si své investiční cíle  

Uvědomte si, co od investování a od každé konkrétní investice očekáváte. Své cíle si stanovujte konkrétně a jasně. Bez příkras. Cíle by měly být dosažitelné. Součástí stanovování cílů by mělo být i zamyšlení nad tím, co se stane, když se to nepovede. 

 

5) Stanovte si jasnou strategii a dodržujte ji   

Když dobře definujete své investiční cíle a zvolíte správnou strategii, pak je více pravděpodobné, že vašich investičních cílů budete schopni dosáhnout.  

 

6) Vyčleňte si pro svou investici přesnou finanční částku  

Na začátku si pro investování vyčleňte přesně stanovenou finanční částku. Přesně takovou, která vám nebude v měsíčním rozpočtu chybět a dokonce jste připraveni o ni i přijít. Později, až se trochu okoukáte, můžete částku pro investici i strategii změnit.  

 

7) Vyhněte se přemrštěným poplatkům  

Zadarmo ani kuře nehrabe, to je jasné. Ale výše poplatků a poplatková struktura se může lišit fond od fondu. Je proto dobré vědět, bez kterých poplatků se neobejdete, které typy poplatků jsou běžné, které ještě v normě a na které poplatky si dát pozor. 

 

8) Investujte ideálně dlouhodobě a pravidelně  

Abyste dosáhli kýženého výsledku, eliminovali investiční rizika a z investice získali slušný výnos, pak investujte pravidelně a dlouhodobě. Každá investice s sebou nese různé druhy rizik a v krátkodobém horizontu by se vám je nemuselo podařit zkorigovat.

 

9) Diverzifikujte  

Dokola omílaná fráze, že ani naše babička nenosila všechny vajíčka v jednom košíčku, je skutečná pravda. Chcete-li se při investování cítit dobře a zmírnit investiční rizika, pak si svoje investice rozvrhněte do více druhů. Nikdy nevsázejte na jednu investiční kartu!  

 

10) Snižte své emoce na minimum   

Nezvládnuté emoce bývají častou příčinou neúspěchu. Jasně, že jsme emoční bytosti, že nejsme stroje, ale zapamatujte si, že při investování se musíte jasně držet vašeho plánu a nenechat se "rozhodit" aktuálně nepříjemnou situací na trhu. Ano, lépe se to píše, než koná, ale v tom je právě skrytá vaše přidaná hodnota a obrovská síla budoucího úspěchu.

 

Můj tip pro vás 

NIKDY NIC NEZAČÍNEJTE BEZ FINANČNÍHO PLÁNU A DOKONALE ZVLÁDNUTÉHO TOKU VAŠICH PENĚZ 

 

Toto je jen velmi malá část z toho, na co byste si měli dát pozor nebo čím při investování začít. Tento příspěvek vám má pomoct ve vašich investičních začátcích a v žádném případě není radou podle zákona č. 256/2004 sb. Je potřeba, abyste věděli, že hodnota investic může kolísat a že minulé výnosy nejsou zaručeny pro výnosy budoucí. Tak, jako není nikde zaručena návratnost vašich vložených prostředků do investic. 

 

 

ZPĚT NA BLOG

Mohu používat cookies?
Pomáhají mi zlepšovat služby, které Vám poskytuji.
Další info zde